Otevřít menu

Na úvodní stranu Městská knihovna Kamenický Šenov

hledej sknizkoudozivota.cz nejlepsiknihydetem.cz facebook.com Magnesia Litera Magnesia Litera
Návštěv :
Celkem : 27336
Týden : 29
Dnes : 0

 

UPOZORNĚNÍ ! Týden knihoven!
V letošním roce proběhne ve dnech 3. října - 9. října 26. ročník Týdne knihoven a to pro nás opět znamená:
Odpuštění všech upomínek na vrácené knihy v tomto termínu!
Roční registrace nového čtenáře v naší knihovně zdarma!

Obnovena je také populární Provázkiáda, tedy navazování přátelství s knihovnou prostřednictvím provázku, který všichni návštěvníci v průběhu Týdne knihoven postupně navazují. Na malé kartičky, které pak k provázku připevní, napíší čtenáři svůj vzkaz knihovně.Co by si přáli zlepšit, co se jim nelíbí, co chybí v knihovně a co dál mohla knihovna svým čtenářům nabízet. Přijďte si do knihovny napsat své přání!

 

 

DOTACE MINISTERSTVA KULTURY – Program VISK3     003034.jpg

Městu Kamenický Šenov se v letošním roce podařilo získat 2 dotace z Programu Ministerstva kultury VISK3, díky kterým máme nový knihovní systém Tritius a současně byla pořízena pěkná nová multifunkční barevná tiskárna, kopírka a skener v jednom, což využije knihovna především pro přípravu materiálů v rámci centra celoživotního vzdělávání, tj. univerzity 3. věku.

Tritius je webová aplikace, která nahradila dosavadní program Clavius. Tritius pro svůj běh potřebuje jen dvě věci: připojení k internetu a internetový prohlížeč. Lze ji otevřít na stolním PC, notebooku, tabletu nebo mobilním telefonu. Nabízí tedy naší knihovně mnohem více než Clavius. V první polovině září provedla instalaci Tritia společnost Tritius Solutions, následně byl spuštěn několikadenní zkušební provoz a od 19. září jedeme již v ostrém provozu.

Pro vás, jako členy naší knihovny a zapálené čtenáře, přináší Tritius nové možnosti. Pokud si do vašeho čtenářského konta doplníte i váš email, což vám připomeneme při vaší návštěvě, zlepší a zrychlí to komunikaci mezi vámi a knihovnou. Veškeré výpůjčky i upozornění na vrácení potom najdete pohodlně ve vašem emailu. Zprávy z knihovny, dovolené či pozvánky na zajímavé akce vám mohou také chodit do emailu. Navíc si snadno a přehledně zarezervujete vaše knihy z pohodlí domova. Významnou novinkou od příštího roku bude výběr z široké nabídky několika tisíc svazků E-knih, a to opět pouze z pohodlí vašeho domova. 

V závěru bychom rádi poděkovali společnosti Tritius Solutions za skvělé proškolení, trpělivost a bezproblémový přechod.

Realizace projektů "Automatizovaný knihovní systém Tritius" (rozhodnutí MK 33775/2022 OUKKO) a „Multifunkční tiskárna pro knihovnu jako centrum celoživotního vzdělávání“ (rozhodnutí MK 33774/2022 OUKKO) se v roce 2022 uskutečnily za finanční podpory Ministerstva kultury v rámci programu Veřejné informační služby knihoven, VISK3.

 

 


V úterý, 26. července, nás čeká každoroční herní prázdninové klání. Tentokrát to v dětském koutku rozjedeme v turnaji Člověče, nezlob se. Začínáme od 10.00 hodin. Turnaj bude probíhat do 12. 00 hodin a čeká nás i odměna v podobě výběru dětských knížek. Přijďte si zahrát a pobavit se.

clov2022.jpg

Další výstava v letošním roce je zapůjčena ze soukromé sbírky z Krásné Lípy. Ve výstavních vitrínkách si můžete prohlédnout staré malé kočárky, panenky, oblečení a další předměty z této pěkné sbírky. 

panen.jpg

 

Výstava ve vestibulu knihovny

O zvířatech a lidech – vernisáž výstavy prací žáků ZUŠ proběhne v pátek 20. května od 16.00 hodin v Městské knihovně. Součástí bude i hudební vystoupení žáků ZUŠ Česká Kamenice. Výstava potrvá až do konce června.

zus_2022.jpg

poradna.jpg

V prvním patře nad knihovnou - malý sál.

 

A opět jarní bazar s prodejem knih! Přijďte si vybrat knihy novější i starší, beletrii, naučnou i dětskou literaturu!bazar_uprava.png

(výtěžek z prodeje opět poputuje na kočíčí útulek BONA Kozly)

 

 

Zítra - úterý 15. 2. od 10.00 do 12.00 hodin proběhne v našem dětském koutku tradiční prázdninové pexesové klání!
Máme nová pexesa, tak se nezapomeňte zastavit.
Máme i odměny pro všechny hráče.
A určitě budeme mít opět skvělé dopoledne. Těším se na vás.pex2022.jpg

 

kalat.jpg

 

 

 

 

Vánoční výstava – Vánoční ozdoby na stromeček z minulého století

V obou výstavních vitrínách je instalována výstava starých, ručně vyráběných, skleněných, korálkových, perličkových i papírových ozdob. Jsou k vidění foukané kouličky, domečky, zvonky, rybičky i postavičky, složené z různých částí.

Věděli jste, že se naše tuzemská výroba vánočních ozdob, díky kvalitě i umělecké úrovni, stále řadí mezi světové špičky? Přijďte se podívat! Výstava trvá po celý měsíc prosinec.

POZOR: beseda je odložena na příští rok! Určitě o zajímavé vyprávění nepřijdeme!

Prvního prosince nás čeká další putování:

PŘEDNÁŠKA: POŘÁDEK A CHAOS – MAROKO A MAURETÁNIE

Cestovatel Jiří Kalát - středa 1. prosince od 17.00 hodin v přednáškovém sále nad knihovnou.

Maroko a Mauretánie, dvě africké země, sousedi, které jsou však naprosto rozdílné. Přestože se Mauretánie zmítá mezi chaosem i nepořádkem, dokáže nabídnout nádherné perly a neskutečné zážitky. Oko Afriky je jedním z nich, starobylé knihovny v Chinguetti, další a na čtrnáctihodinovou jízdu v nákladním vagonu vlaku s rudou nikdo jen tak nezapomene. Maroko oproti tomu nabízí luxus, nádherné památky i fungující infrastrukturu. Jména jako Tanger, Marakéš nebo Sahara vzbuzují představu Orientu v jeho nejčistší podobě. Trvalo mi přes čtyřicet dní obě země projet, je za mnou více jak šest a půl tisíce kilometrů strávených ve vlaku, v autobuse, v džípu, stopováním u silnice, hikováním v horách nebo popíjením stovek (možná tisíců) skleniček berber whisky. O tom všem je toto povídání.

 

 

malopol.jpg

V září a říjnu nás čeká výstava "Svět z papíru"

Přeložený papír, nůžky, lepidlo a barvy. Stejně jako obrazy, knihy ale třeba i filmy, mají papírové modely své slavné autory. Na minivýstavě budou domečky, papir.jpgvojenská technika nejen toho nejslavnějšího - Ing. Arch. Richarda Vyškovského, ale třeba i indiánská vesnice a Betlém Přemysla Kubely, vojenská technika a diorámata Pavla Besra, sci-fi modely Jana Rükra, úplně první modely automobilů Michala Antinického a mini a mikromodely vojenské techniky z dílny RP models a ještě pár dalších. Většina modelů je z legendárního časopisu ABC, který vychoval už tři generace modelářů. Máme se na co těšit!

 

Putovní výstava - Otisky EU v našem kraji

V rámci programového období EU 2014-2020 bylo v Libereckém kraji doposud úspěšně zrealizováno mnoho zajímavých a také velmi významných projektů různého zaměření. Liberecký kraj chce proto široké veřejnosti představit malou putovní výstavu s výběrem úspěšně zrealizovaných projektů s názvem „Otisky EU v Libereckém kraji“ s cílem motivovat k tvorbě dalších významných projektů, které budou rozvíjet náš kraj.

Doposud výstava navštívila již několik měst a měsíc květen a červen bude instalována v naší knihovně. K vidění je deset panelů s dokumentací a mnoho volného propagačního materiálu.         mmmm.jpg

 

 

Duben - putovní výstava - otisky EU v našem kraji, výstava různé mince, výstava soutěže Vážky na panelech ve vestibulu. Šenovský bazar zatím naplánován na pátek 4. června, Noc kostelů by se měla konat poslední pátek v květnu.

cambelakova_15.jpggabca_tumova.jpgmonika_rakocziova-12let.jpg

Březnové akce - Šenovský bazar oblečení, putovní výstava se zatím bez určení datumu odkládají na měsíc duben. Nyní knihovna funguje na "Výdejní okénko" a senioři 60+ zde mají připraveny chir. roušky k výdeji.

Březen – putovní výstava - Otisky EU v našem kraji 

V rámci programového období EU 2014-2020 bylo v Libereckém kraji doposud úspěšně zrealizováno mnoho zajímavých a také velmi významných projektů různého zaměření. Liberecký kraj chce proto široké veřejnosti představit malou putovní výstavu s výběrem úspěšně zrealizovaných projektů s názvem „Otisky EU v Libereckém kraji“ s cílem motivovat k tvorbě dalších významných projektů, které budou rozvíjet náš kraj. Doposud výstava navštívila již několik měst a tento měsíc bude instalována i v naší knihovně.

Březen, měsíc čtenářů
Bude-li příznivý čas, bude se konat opět celodenní velikonoční dílnička pro děti, odložena je pouze Noc s Andersenem, snad bude Šenovský bazar oblečení, který je prozatím naplánován na pátek 12. března, prodloužena je také výstava Různé mince.


Beseda Nový Zéland, naplánovaná na 24. února se odkládá. O besedu nepřijdeme. zvolíme náhradní termín.

Jak a čím se kde platí a platilo, nám ukáže výstava „RŮZNÉ MINCE“, instalovaná v naší knihovně v měsících lednu a únoru 2021. 

 

Ze školy nám byla zapůjčena druhá výstavní vitrína. Na co se tedy můžeme těšit příští rok? V lednu nás čeká výstava s názvem "Různé mince", v dubnu "Staré pohledy a známky", na prázdniny vitríny zaplní "Krása měděných a mosazných svícnů a nádob", v září to bude "Papírový svět" a na konci roku tradiční Vánoční výstava. Exponáty jsou většinou laskavě zapůjčeny od našich čtenářů.vitr.jpg

 

 

Útulek pro opuštěná zvířata BONA v Kozlech u České Lípy
Každoroční a již tradiční vánoční radost do útulku z Kamenického Šenova.
Dětské oddělení Městské knihovny Kamenický Šenov vyhlašuje každoroční sbírku pro kočičí útulek BONA v Kozlech. Udělejme opět krásné Vánoce opuštěným, nalezeným a týraným kočičkám a pejskům. Do knihovny můžete prosím nosit vyřazené deky, prostěradla, potahové látky a ručníky (určitě se nyní v rámci předvánočních úklidů nějaké najdou), prací a čisticí prostředky (Domestos, Savo, Jar, Real), suché krmení, konzervy, vitamíny, příp. prostředky na podporu imunity, stelivo (možno i hobliny), hračky, škrabadla, vyřazené proutěné koše, piškoty, pamlsky, kočičí písek, šampony pro psy i psí oblečky a další potřebné věci. Děkujeme moc. Celou sbírku povezeme do útulku první týden v prosinci. Knihovna je otevřena ve svých provozních hodinách (výdej roušek). Děkuji moc za celý útulek a jeho obyvatele!

bona2020.jpg

Setkání se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou, který nás měl 22. října ve čtvrtek poctít návštěvou, se ruší. O setkání nepřijdeme, určitě se uvidíme v nejbližší příhodný termín.      

 

Týden knihoven
Každoroční akce, kdy se v knihovně v týdnu od 5. do 9. října můžete bezplatně registrovat jako čtenáři naší knihovny. Čtenářům „nepořádníkům“ se v tomto týdnu při vracení knih odpouští pokuty.

 

Ve středu 7. října od 17.00 hodin nás čeká zajímavé vyprávění cestovatele Tomáše Šulce. Téma: O cestování na Reunion, přechodu ostrova od východu na západ, koupání v Indickém oceáně, místním jídle, o výstupu na nejvyšší vrchol ostrova, kde bývá sníh. O radostech a strastech cestování v době zákazů kvůli covid-19.

 

Ve čtvrtek 22. října od 17.00 hodin se bude v přednáškovém sále konat beseda se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou!
Historická literatura vážně i nevážně. Vyprávění spisovatele Vlastimila Vondrušky o tom, co vlastně víme o životě středověkých lidí, co nám prameny mohou říci a co se už zjistit nedá a proč jsou učebnice dějepisu nuda. Vlastimil Vondruška na příkladech z historických románů rozebírá některé zažité omyly, zavede posluchače rovněž do zákulisí literární tvorby. Posluchače určitě pobaví zážitky, které má s různými čtenáři, ale také ze spolupráce s filmem. Hledání vlastních kořenů není vždycky snadné a zvláště dnes má svůj nezastupitelný smysl. I o tom bude řeč. Srdečně zveme!

 

Po oba měsíce, říjen a listopad, si budete moci prohlédnout výstavu krásných starých porcelánových cukřenek, laskavě zapůjčených ze soukromé sbírky paní Mileny Kramářové

 

cukrenky.jpg
Zastavte se i u stánečku s knihami! Letos bude velmi přepestrá nabídka krásných knížek. Jak velmi starých, tak velmi nových. Každý si vybere, tak neváhejte s návštěvou!

plakat_-_jarmark.jpg

 

Šachový kroužek při Městské knihovně
opět v letošním školním roce nabírá nové členy. Šachový kroužek je určen pro začátečníky i pokročilé malé i větší hráče.

Scházíme se každé pondělí od 15.30 – 17.00 hod. Hodiny výuky lze upravit dle potřeb dětí a školního režimu.

Hráči se pak postupně předávají do Nového Boru, kde hrají žákovské turnaje v rámci Libereckého okresu, nebo Libereckého kraje.

Trenérem je pan Josef Řeháček. Šachovnice i šachy jsou zde k dispozici.

 

 

 

 

II. prázdninové čtení - úterý 11. srpna od 10.00 hodin. Tentokrát čteme s Kočkou Kačkou.  kocka_kacka.jpg

 

Prázdninové čtení v dětském koutku - úterý 14. července od 10.00 hodin. Čteme s Liškou Šiškou.

 

Městská knihovna - výdejní místo roušek

ve výpůjční době knihovny

 

V červnu se můžeme těšit na vyprávění o cestě po Jordánsku. Provázet nás bude cestovatel Tomáš Šulc. Začátek v 17.30 hodin, ve středu 10. června.

(3 týdny v poušti wadi ramm, vodní filtr + jodové kapky, spacák + bivak, pěšky 380km, písečná bouře - 32 hodin ve spacáku+bivaku, bedouin whiskey, velbloudi, ráj pro pískaře, levné "street food", Mrtvé moře, Ammán - mapa pochodu, fotky, vyprávění, videa)

 

Pravidla pro návštěvu knihovny

 

zajistit informování návštěvníků o níže uvedených pravidlech a to zejména prostřednictvím informačních letáků u vstupu a v knihovně a pomocí elektronické komunikace na webových stránkách knihovny;
zajistit, aby pracovníci knihoven nosili rukavice při manipulaci s knihami a dalšími knihovními jednotkami;
zaměstnanci knihoven i jejich návštěvníci musejí nosit roušky;
u vstupu do knihovny zákazník provede dezinfekci rukou, přičemž dezinfekční prostředek zajistí provozovatel knihovny;
dle stanoviska německého Spolkového institutu pro posuzování rizik není přenos infekce přes knihy pravděpodobný, přesto se doporučuje knihy po převzetí knihovnou od zákazníka nechat týden ležet v karanténě v krabici/boxu s označením “karanténa“, než je půjčí dalšímu čtenáři/ návštěvníci knihovny musejí udržovat dvoumetrové odstupy;
zajistit zvýšenou hygienu ploch, klik apod.;
WC pro veřejnost doporučujeme nechat uzavřené, taktéž nebude možnost využívat veřejný internet. Zdržovat se v knihovně jen po nezbytnou dobu vybrání knih.

 

 

 

 

rousky.jpg

rozvor.jpg

 

tomas.jpgmateo2.jpg

 

2019_advent.jpg

Advent na náměstí - 1. 12. Navštivte i stánek knihovny! Velký výběr knížek!

lib2019.jpg

 

 

       DOPOLEDNÍ ČTENÍ V KNIHOVNĚ

       STŘEDA 6. LISTOPADU

       OD 10.00 DO 12.00.

 

noviny2019.jpg

             

bbb2019.jpgTýden knihoven 

30. 9. - 6. 10. 2019

Každoroční celorepublikovou akci zahájíme v pondělí 30. září opět roční registrací nových čtenářů zdarma, vrácení opožděných výpůjček zdarma, můžete se těšit na středeční cestopisnou besedu Banát – české vesnice na březích Dunaje a nenechte si ujít nedělní procházku po architektonických památkách našeho města.

tk-znacka-cmyk-20191.jpg

 

 

 V ÚTERÝ 17. ZÁŘÍ OD 16.00 VÁS ZVEME NA ŠICÍ DÍLNU V SÁLE NAD KNIHOVNOU.

SEBOU BUDETE POTŘEBOVAT ZBYTKY LÁTEK, ZÁCLON, ZÁVĚSŮ, NITĚ, KDO MŮŽE, I ŠICÍ STROJ. VÝSLEDKEM NAŠEHO SNAŽENÍ POD ODBORNOU PATRONACÍ PANÍ MARIE MRŃÁVKOVÉ BUDE UNIVERZÁLNÍ NÁKUPNÍ TAŠKA A VAK NA POTRAVINY VLASTNÍ VÝROBY!

 

 

2019pex.jpg banat_pozvanka_verze_2019.jpg

 

Končí výstava dětských kapesníčků ze sbírky paní Romany Brchaňové a na prázdniny je připravena výstava starých sirkových nálepek Solo Sušice

smrkos.jpg

V úterý 9. července od 10.00 hodin nás opět čeká Velké pexesové klání v dětském koutku naší knihovny a opět hrajeme o pěkné dětské knížky!

 

Dostali jsem darem velice pěkný cestopis!

afr.jpg

 

 

burza2019.jpg

VÝSTAVA STARÝCH DĚTSKÝCH KAPESNÍČKŮ
Výstava barevných dětských motivů se zvířátky, pohádkovými postavami a dalšími obrázky na malých kapesníčcích potrvá do konce června.
Exponáty laskavě zapůjčila paní Romana Brchaňová.

 

 

farma.jpg

 

Prázdninové čtyřlístkové narozeninové čtení!
V našem dětském koutku v úterý 5. března od 10.00 do 12.00 hodin.

ct_2019.jpg

 

svedsko.jpg

 

V knihovně je možnost zakoupit naši novou knihu Kamenický Šenov a jeho Starý hřbitov. Doporučuji knihu jako velmi pěkný vánoční dárek!

 OBRÁZEK : prodej1.jpg

 

Nezapomeňte navštívit stánek knihovny!

 

OBRÁZEK : plakat_2018.jpg 

 

Každoroční a již tradiční vánoční radost do útulku
Dětské oddělení Městské knihovny Kamenický Šenov vyhlašuje opět sbírku pro kočičí útulek BONA v Kozlech. Udělejme krásné Vánoce i opuštěným, nalezeným a týraným kočičkám a pejskům. Do knihovny můžete prosím nosit vyřazené deky, prostěradla, potahové látky a ručníky (určitě se nyní v rámci předvánočních úklidů nějaké najdou), prací a čisticí prostředky (Domestos, Savo, Jar, Real), suché krmení, konzervy, vitamíny, příp. prostředky na podporu imunity, stelivo (možno i hobliny), hračky, škrabadla, vyřazené proutěné koše a další potřebné věci.
Děkujeme moc. Vaše dary odvážíme 18. prosince dopoledne.  

 

 

Výstava v knihovně – Jak ZOO pomáhá – (zapůjčena z liberecké zologické zahrady) bude k vidění po celý měsíc prosinec a leden ve výpůjčních prostorách knihovny.

OBRÁZEK : kopie_-_vyroba_vanocnich_prani.jpg

 

Výstava starých panenek

S jakými panenkami si hrály naše babičky? Jaké panenky dostávaly pod vánoční stromeček? Výstava je k prohlédnutí po celý měsíc listopad a prosinec. Srdečně zveme!

OBRÁZEK : panenky2018.jpg 

 

 

OBRÁZEK : burza2018.jpg

 

 

 

Od 1. října do 6. října 2018OBRÁZEK : tyden2018.jpg 

 

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ: FIALA A JEHO LIDÉ

TÉMA:KRAJINA

Výstava je instalována ve výpůjčních prostorách knihovny po celý měsíc září a říjen.

 Začátkem září byla v naší knihovně instalována výstava fotografií – práce skupiny fotografů, kteří žijí a pracují v našem krásném kraji. Autoři se čas od času scházejí a sdělují si nové poznatky a zážitky. Při těchto setkáních si navzájem konzultují své „úlovky" ať již jsou jakékoliv a odkudkoliv. Je pochopitelné, že při výběru svých prací se snaží každý autor ukázat svůj vlastní pohled na svět. V této výstavě představují autoři svůj pohled, jehož téma je krajina. Vernisáž výstavy proběhne ve středu 3. října od 17.00 hodin. Srdečně zveme na vernisáž i na samotnou prohlídku této pěkné výstavy! 

 

a OBRÁZEK : capek2018.jpg

Blíží se doba dovolené a my máme plno nových titulů! Nezapomeňte se zastavit a vybrat si vhodnou knížku na čas odpočinku.

OBRÁZEK : knihy2018.jpg 

 

Pozvánka - burza knih - opět - přijdťe si vybrat knížku, která čeká právě na Vás!

 

OBRÁZEK : burz.jpg

 

 

 

 

OBRÁZEK : mateo_plakat.jpg    OBRÁZEK : achy2018.jpg

 

 

VEŘEJNÁ PREZENTACE


PROJEKT ZÁCHRANY STARÉHO HŘBITOVA III.
7. dubna 2018 od 17:00 v sále nad knihovnou
Program: - 15:30 Starý hřbitov: seznámení s náhrobky k restaurování v r. 2018 

17:00 KLVC:

-komentář k restaurování, jeho principech a metodách - diskuze o smyslu uchování historické paměti místa - města -

-představení knihy o K. Šenově, která bude letos vydána

 

 

OBRÁZEK : sri_lanka_nove_prazdne.jpg 

 

OBRÁZEK : bmc_logo_stred_m.pngCo nás letos čeká:
V prostorách knihovny je instalována výstava fotografií Tomáše Šulce - JAPONSKO 2017

Ve středu 14. března od 17.00 hodin přednáška s projekcí

OBRÁZEK : kopie_-_tom.jpg

 

 

V úterý 27. března od 17.00hod PUTOVÁNÍ OSTROVEM SRÍ LANKA - cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda.
Máme se na co těšit!

 

 

Prázdninové odpolední pohádkové čtení Josefa Čapka nejen pro mladší děti

 ve středu 28. února 2018

od 13 do 14 hodin

v dětském koutku naší knihovny

 

OBRÁZEK : pejse2018.jpg 

Výstava starých loutek
V naší výstavní vitrínce se můžete nyní seznámit s našim druhým loutkovým divadélkem, poměrně starším, s nádhernými doplňujícími kulisami a se starými loutkami, které jsou před renovací.
Láska k loutkám a loutkovému divadlu v našem národě má kořeny již v národním obrození. Hodně k tomu napomohlo například Štorchovo či Vilímkovo nakladatelství, které vedle množství divadelních her pro loutky prodávalo i celá domácí loutková divadla s jevištěm, kulisami a krásnými loutkami. Knihovna vystavuje fragmenty Štorchova divadla z roku 1935.

 

POZVÁNKA

OBRÁZEK : strrr.jpg

 

Výstava obrazů s tématikou Prahy v naší knihovně

Ráda bych Vás pozvala na výstavu obrazů svého pradědy, Jiřího Tůmy.
Jiří Tůma se narodil v roce 1920 ve Rtyni v Podkrkonoší, kde prožil své dětství. Poté se přestěhoval do Lysé nad Labem, kde se vyučil strojním mechanikem a také poznal svou budoucí manželku. V Lysé nad Labem i po vyučení pracoval na pozici strojního mechanika. Ve svých dvaceti letech byl totálně nasazen v Berlíně, a to po dobu pěti let. Poté žil až do roku 1965 v nedaleké Okrouhlé a pracoval v novoborských strojírnách.
Ve svých čtyřiceti pěti letech z politických a jiných důvodů emigroval za lepším životem do Švédska, konkrétně do města Landskrona. Zde začal kulturně žít. Věnoval se hudbě, především hraní na kytaru a klavír. Miloval přírodu, která byla častým námětem jeho obrazů, kreseb a jiných uměleckých děl. Mimo to se věnoval dřevořezbě, sběru poštovních známek, sběru mincí a fotografii.
Obrazy maloval převážně podle pohledů a používal vodové, ale i olejové barvy. Na jeho obrazech je zachycena především příroda a architektura. Naposledy se vrátil do Čech v roce 1996 a bydlel zde, v Kamenickém Šenově.

Natálie Tůmová

OBRÁZEK : tuma.jpg

 

Nedělní Advent, vánoční jarmark a stánek knihovny
Navštivte knižní stánek Městské knihovny, opět ve vestibulu DPS náměstí. Jsou připraveny knihy zcela nové i starší všech žánrů - naučné, beletrie a také hodně dětské literatury. Pro děti je také připraveno tradiční krájení jablíček. Potěšte sebe i své kamarády vybranou knihou! A opravdu je z čeho vybírat!                                    Neděle 3. prosince od 15.00-18.00

 

 

 

OBRÁZEK : zdobeni_2017_2.jpg


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POZVÁNKA NA: 

 

 

 

 

 

OBRÁZEK : jordansko_4_prazdne.jpg

 

ŠENOVSKÁ BURZA
prodej oblečení,především dětského kus 10,- Kč
Kamenický Šenov, Kino Hvězda
Získané prostředky budou použity na činnost o. s. Hravé děti
Za podpory města RHEINBACH a města Kamenický Šenov

20.10. Pátek 13.00 - 17.00 hod.
21.10. sobota 08.00 - 12.00 hod.

Nezapomeňte! Opět nabídka zcela nových i starších knih od našich čtenářů. Beletrie pro dospělé, romány, dětská literatura i naučná -kuchařky, zahrada a dalších mnoho titulů na vás čeká po oba dny. Každý si zde jistě najde tu svou správnou knihu! Příjďte si vybrat.

 

POZVÁNKA NA BESEDU

OBRÁZEK : beseda_11.10_.jpg

 

 

 

 

 OBRÁZEK : beseda_devate_kamenicky_senov.jpg

 

 Celorepublikový „Týden knihoven" opět v naší knihovně


V týdnu od 2. října do 7. října můžete využít bezplatné registrace, amnestie dlužníků knih (zapomněli jste knihy vrátit ve výpůjční lhůtě?!!!) a také ve vestibulu je připraven náš knižní UNHALT. Knihy se zde často obměnují, tak si přijďte vybrat.

Nezapomeňte na připravovanou pondělní besedu s Ivankou Devátou.
Dne 3. října 2017 od 17.00 hod se v prostorách Městské knihovny v Kamenickém Šenově uskuteční vernisáž výstavy fotografií studentů Odborné střední školy podnikatelské Kolín s. r. o. Fotografie vznikly v rámci plenérů (výtvarná tvorba v přírodě), na které studenti našich výtvarných oborů jezdí každoročně.
Srdečně zveme!

OBRÁZEK : tyden.png 

 

POZVÁNKA:
Sousedská slavnost v Eliášce
1. 10. 2017, 14:00
V rámci 7. ročníku oslav mezinárodního dne architektury si pojďme zkusit, jaké by to bylo, kdyby bývalá továrna na výrobu lustrů Elias Palme opět ožila. Sejdeme se uvnitř celého areálu k neformální diskusi, sousedské slavnosti. Obklopeni geniem loci kolem stojících budov pojďme společně probrat současný stav a možné způsoby pomoci do budoucna. Sdílejme vzpomínky místních obyvatel a pojďme využít zkušeností a názorů osobností, jakými jsou například ředitel místní sklářské školy pan Pavel Kopřiva nebo ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze paní Helena Koenigsmarková, kteří slíbili svou účast.
Vzhledem k současnému stavu budov není možné se pohybovat v jejích interiérech. Akce se bude konat za každého počasí na asfaltovém plácku uprostřed celého areálu. Přijďte zažít Eliášku jinak, strávit odpoledne se svými sousedy a ostatními přáteli Šenova a Eliášky. Sezení stejně jako drobné občerstvení bude zajištěno, nicméně budete-li mít chuť, přineste něco dobrého k jídlu či pití i vy!Těšíme se na setkání.

 

 

Dokončeny venkovní vstupní prostory do naší knihovny. Velmi pěkné!

OBRÁZEK : schody.jpg

Pozvánka na cestopisnou besedu
Nový Zéland sakra na těžko!
Dvě kola, vozík, stan, dvě malé děti, 327 litrů výbavy v brašnách, nočník a spousta plen.
Touhu poznávat svět ze sedla kola mají Monika a Jirka Vackovi v krvi, a tak překážkou k další velké cestě nebyly ani jejich dvě malé děti. I když Péťa přišel na svět teprve koncem ledna 2015 a poněkud komplikovaněji, na konci prosince téhož roku už seděl se svou tříletou ségrou Bárou v letadle, aby se spolu s rodiči podívali vůbec nejdál, kam to z České republiky jde – na Nový Zéland. Ve vozíku zapojeném za tatínkem najeli za tři měsíce 4010 kilometrů a noci trávili převážně ve stanu. Pro rodiče to však tentokrát byla úplně jiná dimenze cestování. Odpočinek téměř neexistoval, počasí často umělo ukázat svou horší tvář, infrastruktura byla mnohde velmi chudá, krajina kopcovitá, silnice rušné, ploty kam až oči dohlédly a země navíc v létě doslova přeplněná turisty. Ale i tak to byla opět nezapomenutelná cesta, o kterou se s vámi rádi podělí manželé Vackovi, které jsme u nás již jednou na přednášce s velikým úspěchem uvítali.
Proto si nenechte ujít další zajímavé cestopisné vyprávění ve středu 17. května od 17.00 hodin v přednáškovém sále naší knihovny. Srdečně zveme!

 

 

 

Malíř a básník Martin Cerman
Metafory II. v Kamenickém Šenově
Výstava obrazů v naší knihovně - duben, květen 2017
Přímo z českolipského Florian Café jsme do naší knihovny převezli obrazy novoborského malíře Martina Cermana. Výstava bude ke zhlédnutí v dubnu a v květnu v prostorách naší knihovny.
Martin pracuje buď akrylem na plátno, nebo temperou na papír a pracuje také s digitální grafikou. Jeho inspirace vychází nejenom z hudebních prožitků, které následně transformuje na plátno. Zaměřuje svou tvorbu na setkání podvědomého a nevědomého vnímání. To se prezentuje v expresivních reakcích a akcích vyjádřených barvou na plátno převedenou do komunikačních znaků, ať už ze skutečného světa, nebo toho fantazijního. Sám tvůrce se nahromaděné dojmy a emoce snaží přenášet na plátno a vytvářet tak na plátně pocitový dojem. Ty dojmy a pocity plynou přímo ze života, nebo také z hudby, kterou u své tvorby poslouchá. Někdy se přistihne, že až jakoby tančí a rytmus hudby určuje tahy a pohyby ruky. Autor to nazývá metaforami, protože výsledek na plátně je vlastně volnou metaforou na hudbu, kterou poslouchá. U počítačové grafiky je to stejné.
Srdečně zveme k prohlídce těchto nevšedních a velice působivých obrazů.

„Dobrý den, jmenuji se Martin Cerman a vítám vás na výstavě mých obrazů.
Abstraktní malbě se věnuji od svých patnácti let, práci s počítačovou grafikou jsem ke své tvorbě připojil až před čtyřmi lety. Narodil jsem se roku 1982 v České Lípě a žiji nepřetržitě v Novém Boru. V Boru jsem také vystudoval sklářské učiliště a vyšší odbornou školu sklářskou - obě školy v oboru brusič skla, ale tomuto řemeslu jsem se po škole nikdy nevěnoval. Mezi mé další aktivity patří psaní básní, kterému se také věnuji zhruba od patnáctého roku svého života. Inspirací je často láska k dívce, nebo třeba jen slovní spojení, které dále rozvíjím, hraji si se slovy. Snažím se své psaní brát co nejvíce profesionálně.
Obrazy, které zde uvidíte, jsou buď malby temperou nebo akrylem a jejich reprodukce tištěné na plátno, nebo s pomocí počítače vytvořené grafiky též tištěné na plátno. U obou technik jde o víceméně podvědomě nebo periferně zachycené prožitky z hudby, kterou při tvorbě poslouchám se směsí mých osobních pocitů, získaných ten den nebo někdy během života, které spontánně přenáším na plátno nebo do datové matrice v počítači".

 

Pozvánka na cestopisnou besedu 
Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda – ISLAND – po stopách horkých pramenů.
Středa – 19. dubna 2017 od 17.00 v přednáškovém sále. Nenechte si ujít!

 

 

Šachový turnaj mládeže
8. dubna od 09.00hod v Městské knihovně
Turnaj bude započten LOK-rapid 

 

Nejlepší čtenářská babička                    OBRÁZEK : 2017_bab.jpg

 

Láska ke knihám provází člověka po celý život. Od první četby pohádek na dobrou noc malému dítěti, o jeho poznávání písmenek a úžas, kdy si první dětskou knihu může přečíst zcela sám, až po napínavém prožívání dobrodružství knižních hrdinů, objevování různých tajemství a také čerpání vědomostí.

 

Babička má v tomto koloběhu velice důležitou úlohu. Vždyť je to ona, kdo svým vnoučatům čte první pohádky na dobrou noc, vypráví jim překrásné příběhy a pomalu je s celým světem knih seznamuje.

 

Letos se v březnovém měsíci čtenářů vyhlašuje Nejlepší čtenářská babička. Je to záslužná role a důležitě přispívá odmalička k formování charakterů človíčků, kterým se říká vnoučata.

 

Já jsem mezi svými čtenáři vybrala paní Helenu Bártovou. Pro její velikou celoživotní lásku ke čtení a také proto, že má sama již tři vnoučata. Její dřívější četba vlastním dvěma dětem se nyní obrací k četbě pro vnuky. Vnučka je již studentkou gymnázia, a tak ji vštěpená radost ze čtení provází dál. Druhý vnuk je již školák a knihy, nejenom učebnice, jsou také součástí jeho života. Nejmladší vnouček, předškoláček, zatím napjatě poslouchá osudy hrdinů Ledového království, příběhy o zvířátkách a pohádky.

 

Čtení dětem je velice důležitá věc! Vždyť se obohacuje a rozšiřuje jejich slovní zásoba, rozvíjí se fantazie a touha po poznávání.

 

Za naši knihovnu je tu připravena drobná kytička pro nejlepší čtenářskou babičku jako poděkování za důležitý vklad do života, který svým vnoučatům předává. Vím, že takových babiček je v našem městě velice mnoho a všem patří uznání. Čtení a jejich práce s knihou se mnohokrát zhodnotí v našich potomcích.

 

Městská knihovna Kamenický Šenov

 Vás zve na

 VÝSTAVU  „PANENEK  S  VÝRAZEM"     OBRÁZEK : sklebici.jpg

V měsíci březnu a dubnu bude v naší knihovně instalována výstava ze soukromé sbírky paní Romany Brchaňové. Panenky - „šklebíky" neboli panenky s výrazem sbírá paní Romana od roku 1990. Začalo to zvláštní náhodou. Jednou, na výletě v německém městě Mnichově, se na kraji parkovišti povalovala zvláštní ušmudlaná panenka. Při bližším pohledu panenka okamžitě upoutala svým poněkud nezvyklým „výrazem" ve své tvářičce, a tak putovala do Čech v zavazadle svojí nálezkyně. Poté se paní Romana začala o tento zvláštní druh panenek zajímat blíže. K dnešnímu datu její sbírka činí okolo padesáti kusů panenek. Neshání se lehce, jsou docela drahé, ale po různých sběratelských burzách a trzích se dají objevit i za slušnou cenu. Jejich výrazy jsou prostě okouzlující. Přijďte si do knihovny tuto jedinečnou sbírku panenek - šklebíků prohlédnout. Srdečně zveme.

 

BŘEZEN, MĚSÍC ČTENÁŘŮ
a co nás čeká?
ČTENÁŘ ROKU 2017 – hledáme nejlepší čtenářskou BABIČKU
Výstava "Panenek s výrazem"
Výstava obrazů
a plno nových krásných knížek....

OBRÁZEK : mesic_ctenaru.jpg 

Dětský koutek vyhlašuje:

VELKÉ JARNÍ PRÁZDNINOVÉ KLÁNÍ VE HŘE

„ČLOVĚČE NEZLOB SE!"

 

VE STŘEDU 22. ÚNORA OD 13. HODIN DO 15. HODIN

 

NA VÍTĚZE ČEKAJÍ KRÁSNÉ KNIŽNÍ CENY!

 

POZVÁNKA NA:

OBRÁZEK : helena2017.jpg

Výstava obrazů - PETRA ESSER KOTEŠOVICOVÁ

 

Amatérská malířka, r. 2013 zakladatelka pilotního projektu  "Umělci prysku" trvale žijící v Prysku. Z výstav např. Výtvarníci českokamenicka, výstava 15 SLOUPŮ Ateliér F66 Liberec, Kavárna Do Větru Praha atd.

OBRÁZEK : img_20160907_165532_-_kopie-002.jpg

 

Letošní Vánoční sbírka pro kočičí útulek Bona byla opět veleúspěšná. Dovolím si velice poděkovat dárcům našeho městského úřadu - paní K. Černá, L. Kofroňová, Ing. J. Friedrichová, E. Krejčová, J. Trejtnarová, Ing. Antoniaci, J. Jarošová, Bc. K. Löwyová, Ing. Š. Svitáková, K. Mrázková, I. Koutecká, T. Smutná, pan Bc. F. Kučera, Bc. B. Chlup, M. Bártl DiS, M.Tofl. A dále je to rodina Bröckelova, Knöchelova, Brzkova, Eflerova, Melzerová, Štrojsova, Dutá, Dvořákova z Rybniště, Svobodova z Růžové, pan Friedrich, A. Malý, paní R. Brchaňová, R. Matysová, D. Třešňáková, M. Schulzová, V. Pavlasová, Terezka Tůmová. Paní Marta Pospíšilová - vedoucí Zoopotřeb Kamenický Šenov na náměstí - která věnovala krásné kočičí pelíšky a dobroty. Všem moc děkuje útulek BONA s majitelkou, paní M. Šubrovou, a hlavně děkují všichni psí i kočičí obyvatelé útulku, pro které jste v tomto svátečním čase otevřeli svá srdce!

 

 

OBRÁZEK : bona2016.jpg 

VÝSTAVA V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ

STARÉ FORMIČKY

NA VÁNOČNÍ CUKROVÍ

OBRÁZEK : formicky2016.jpg

 OBRÁZEK : pozvanka_syrie_-_prazdne.jpg

 

 

Vánoční radost do útulku

 

Dětské oddělení Městské knihovny Kamenický Šenov vyhlašuje opět každoroční sbírku pro kočičí útulek BONA v Kozlech.

 

Udělejme krásné Vánoce i opuštěným, nalezeným a týraným kočičkám a pejskům. Do knihovny můžete prosím nosit vyřazené deky, prostěradla, potahové látky a ručníky (určitě se nyní v rámci předvánočních úklidů nějaké najdou), prací a čisticí prostředky (Domestos, Savo, Jar, Real), suché krmení, konzervy, vitamíny, příp. prostředky na podporu imunity, stelivo (možno i hobliny), hračky, škrabadla, vyřazené proutěné koše a další potřebné věci.

 

Děkujeme moc.

 

 

POZVÁNKA:
Stánek knihovny - prodej knih, krájení jablíček, malování andělíčků, zdobení perníčků - vestibul DPS
Těšíme se na Vás a vaše děti 

OBRÁZEK : advvv.jpg

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ PANA VLADIMÍRA TICHÉHO V NAŠÍ KNIHOVNĚ

Výstava potrvá od 1. listopadu do 20. prosince

OBRÁZEK : vlada.jpg 

POZVÁNKA NA VÝTVARNOU DÍLNU

S PANÍ DOBROMILOU PILNOU,

AUTORKOU OMALOVÁNEK PRO RADOST A DOBROU NÁLADU

Ve středu 9. listopadu od 16.00 v naší městské knihovně. 

 

Ve středu 2. listopadu si od 17 hodin na Starém hřbitově připomeneme památku „zesnulých bez pozůstalých", dávných obyvatel Kamenického Šenova. Za svitu svící a loučí si budete moci porozjímat a prohlédnout v sugestivním nasvícení restaurované náhrobky a sochy. K tomu od nás dostanete něco dobrého „na zub" a něco pro zahřátí. Také vzpomeneme na našeho pana faráře Bečičku. Na shledanou se těší členové občanského sdružení SONOW.

 

 

 

OBRÁZEK : vv.jpg

 

 

 

 

 

 

POZVÁNKA NA:
Cestopisnou přednášku, tentokrát o Aljašce, ve středu 5. října od 17.00 hodin. Srdečně zveme!!! 

 

 

 

POZVÁNKA NA VÝSTAVU
Po celý měsíc září a říjen je v knihovně instalována výstava

Ing. Tomáše Čmuchálka. Překrásné fotografie z Lužických hor a Českosaského Švýcarska stojí za to vidět! Jak sám autor říká, krajinářské fotografie jsou velmi "vyčekané" a "vychozené".
Rozhodně stojí za to se potěšit perfektním zachycením okamžiku kdy se probouzí kopec Klíč, pohled na zasněný Novozámecký rybník, na Rudolfův kámen a další krásné fotografie našeho okolí.
Srdečně zveme

OBRÁZEK : klic_rano.jpg 

OPĚT VELIKÁ PRÁZDNINOVÁ PEXESOVÁ SOUTĚŽ!

               ÚTERÝ 12. ČERVENCE OD 10.00 HOD

V DĚTSKÉM KOUTKU NAŠÍ KNIHOVNY.

 

SOUTĚŽ O PĚKNÉ KNIŽNÍ CENY

Přijďte si zasoutěžit!

 

 OBRÁZEK : nazarov.jpgNovinka v našem knižním fondu.
Poutavý cestopis pana Petra Nazarova, na jehož přednášku se můžeme těšit v příštím roce.

 

POZVÁNKA NA MINIŠACHOVÝ TURNAJ NAŠEHO KLUBU

 V ÚTERÝ 14. ČERVNA OD 16.00 HODIN VE DVOŘÁČKOVĚ PARKU

 JSOU ZVÁNY NEJENOM DĚTI, ALE I RODIČE

 PŘIJĎTE SI ZAHRÁT TUTO KRÁLOVSKOU HRU JEN TAK PRO RADOST!

OBRÁZEK : sach2016.jpg

 

 

 

8. Muzejní noc se koná v pátek 10.6.2016 od 17. hodin. Tématicky je letošní noc zaměřená na 160. výročí místní sklářské školy. Součástí programu bude mimo jiné zpřístupnění výstavy letošních maturitních prací žáků Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské. Více o programu naleznete na přiloženém plakátu.
Dovolujeme si upozornit, že tento den bude v Kamenickém Šenově
probíhat zároveň Noc kostelů. V kostele Narození sv. Jana Křtitele bude program zahájen v 18. hodin. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost navštívit obě instituce ve večerních hodinách.

 

OBRÁZEK : plakat_muzejni_noc_2.jpg

 

 

 

POZVÁNKA NA:

OBRÁZEK : promitani.jpg

 

OBRÁZEK : ffff.jpg 

Městská knihovna Kamenický Šenov si Vás dovoluje pozvat na přednášku

 Martin Aschenbrenner

 Příběhy z Českolipska

Dvůr císaře Ferdinanda Dobrotivého

 V úterý 24. května od 17.00 hodin v přednáškovém sále nad knihovnou

     OBRÁZEK : pribehy.jpg 

POZVÁNKA NA VÝTVARNOU DÍLNU S PANÍ DOBROMILOU PILNOU, AUTORKOU OMALOVÁNEK PRO RADOST A DOBROU NÁLADU

OBRÁZEK : p3310211.jpg

Ve středu 11. května od 16.00 v naší Městské knihovně. 

 

DIÁKONIE - SBÍRKA - NAKLÁDÁME VAŠE DARY

29. dubna 2016

OBRÁZEK : diakonie.jpg

VIII. ŠACHOVÝ TURNAJ MLÁDEŽE

pro registrované i neregistrované hráče narozené 2000 a mladší

30. dubna 2016

v Městské knihovně Kamenický Šenov

Pořadatel – Josef Řeháček pod záštitou města Kamenický Šenov

Vedoucí soutěže – Řeháček Josef

Hrací systém – dle pravidel FIDE pro rapid šach s českou modifikací dle ŠSČR

 2x15 minut +3s/tah, osm kol

Kategorie – bude upřesněno dle spektra účastníků

Příchod účastníků –od 08:00 hod

Začátek prvního kola cca 9:00 hod

Upozornění – kapacita hrací místnosti je max.54 hráčů – o zařazení do turnaje rozhoduje pořadí došlých přihlášek. Menší děti musí mít zajištěn dozor.

Hrací materiál: každý šachový kroužek jednu kompletní šachovou soupravu včetně hodin na každého lichého hráče,

Přihlášky: do 28.4.2016 se jmény a ročníky hráčů na adresu:

pepa.rehacek@seznam.cz, 8256@centrum.cz

Případně osobně v knihovně

Turnaj bude započten na LOK–rapid a zařazen do VC Libereckého kraje

 

Výstava v Městské knihovně kamenický Šenov

 

 Karel IV.

 

Jeho život a doba v knihách naší knihovny

 

 

Městská knihovna si dovoluje poprosit své čtenáře o zapůjčení starých fotografií našeho města

(je-li možné zvlášť fotografie již neexistujícíh obchodů, domů a různých zákoutí)

do našich Šenovských listů. Moc děkuji předem.

 

 

 

 

OBRÁZEK : charles_iv-john_ocko_votive_picture-fragment.jpg 

Městská knihovna Kamenický Šenov

 Vás zve na přednášku

 Paní Hany Svobodové - Jak se tvoří kronika města

 Ve středu 30. března od 17.00 hodin v přednáškovém sále nad knihovnou

 

 

Už je opět tady!
Ocitneme se ve středověku a Noc prožijeme s Karlem IV.

 

 OBRÁZEK : noc_20166.jpg

 

 Ø VYHLAŠUJE

 

VĚCI, KTERÉ VZÍT NEMŮŽEME:

 

Dary možno odevzdávat do 25. dubna 2016

 

 místo: v Městské knihovně Kamenický Šenov

 

Věci prosíme zabalené do igelitových pytlů či krabic,

aby se nepoškodily transportem

 

Bližší informace Vám rádi sdělíme:

tel. : 491 524 342, 224 316 800

 

Pozvánka na cestopisnou besedu ve středu 16. března od 17.00 hod. v přednáškovém sále nad knihovnou. Srdečně zveme!

 

Čína s batohem nejen po Sečuánsku

 

Hodinu a půl dlouhá přednáška nese název „Čína s batohem nejen po Sečuánsku“. Cestovatelé Petr Kvarda a Pavel Chlum vás provedou celkem dvanácti provinciemi nejlidnatější země světa. Na své cestě ušli 160 km pěšky, 500 km se plavili lodí, 2500 km jeli autobusy a 3000 km strávili ve vlaku. Hned po příletu do Pekingu se prošli po Čínské zdi v oblasti Mutianyu, navštívili Zakázané město i Náměstí nebeského klidu. Poblíž města Datong zkoumali Yungangské jeskyně s 50 tisíci soškami z pískovce a nedaleký taoistický klášter u Hunyuanu, který je zavěšený přímo na skalnatém útesu. Prochodili si historické městečko YingXian a Pingyao. Bodem zájmu byla i větší města jako Taiyuan, Xian, nebo Chengu. Samozřejmě neopomenuli navštívit Terracotovu armádu a ani rezervaci, kde chovají vzácné pandy velké. Cestovatelé vystoupali „po svých“ do nadmořské výšky 3077 metrů na posvátný vrchol Jing Ding a hned následující tři dny strávili plavbou po řece Jang Tze, kde proplouvali jejími úžasnými soutěskami. Po prohlídce největší přehrady na světě, Tři soutěsky, obhlédli Yichang, odkud se rychlovlakem přepravili do Šanghaje. Spolu s návštěvou promenády Bund vystoupali na jeden z nejvyšších mrakodrapů světa a shlédli na svět ze 100. patra. Okusili také jízdu rychlovlakem Maglev, který se pohybuje na magnetických polštářích rychlostí přes 430 km/h.

 

Oba cestovatelé již jednu svou přednášku u nás prezentovali a měla veliký úspěch.

 

 OBRÁZEK : cina2016.jpg

 

 

 

Březen - měsíc čtenářů
Můžeme se těšit na tyto akce:
16. března od 17.00hod - Cestopisná beseda
30. března od 17.00hod - Jak se tvoří kronika města
Velikonoční zdobení pro mateřinky a družinku ZŠ.

OBRÁZEK : brezen2016.jpg

 

POZVÁNKA DO MUZEA:

OBRÁZEK : plakat_mail.jpg

VÝSTAVA NIKOLY DVOŘÁKOVÉ
Výstava fotografií žákyně 7. třídy naší Základní školy je rozdělena do tří skupin.

Panská skála a okolí, Přírodní scenérie a Krása Anglie.
Výstava je instalována do vypůjčních prostor naší knihovny a rozhodně tyto krásné fotografie stojí za zhlédnutí! Srdečně zveme! 

 

 

V měsíci březnu se můžeme těšit na:

PŘEDNÁŠKA
Čína s batohem nejen po Sečuánsku

 

VÝSTAVA 
Staré dobrodružné časopisy edice KARAVANA
Termín konání: leden, únor 2016

 

 

 Chtěla bych velmi poděkovat jmenovitě - rodina Svobodova (Růžová ulice), rodina Dvořákova (Rybniště), rodina Eflerova, Štrojsova, Bröcklova, paní A. Benešová, paní Dutá, Romana Brchaňová, Renata Matysová, Petra Fraňková, paní Szelesová, paní Petra Hanoldová, paní Hana Brzková a pan Wolf. Také se vybrala velká částka mezi pracovníky našeho městského úřadu: paní Liběna Kofroňová, Zaťková Katka, Klára Černá, Katka Bláhová, Ing. Marcela Antoniacíová, Eva Krejčová, Jana Trejtnarova, pan Martin Bártl, Milan Tofl, Jakub Bendl a další. Všem moc děkuji za celý útulek BONA.

OBRÁZEK : podek_2015.jpg

 

Velmi bych chtěla poděkovat všem, kteří přinesli a stále nosí své dárky pro kočičí útulek. Sbírka je opravdu veliká a stále se rozrůstá. Zítra již vezeme Vaše dary kočičímu útulku BONA Kozly.

OBRÁZEK : koc2015.jpg 

Vánoční výstava v Městské knihovně

 prosinec 2015

 Ukázky prostírání na vánoční stůl

 

OBRÁZEK : van2015.jpg

Vánoční radost do útulku

 

 Dětské oddělení Městské knihovny Kamenický Šenov vyhlašuje opět každoroční sbírku pro kočičí útulek BONA v Kozlech. Udělejme krásné vánoce i opuštěným, nalezeným a týraným kočičkám a pejskům. Do knihovny můžete prosím nosit vyřazené deky, prostěradla, potahové látky a ručníky, (určitě se nyní v rámci předvánočních úklidů nějaké najdou) prací a čistící prostředky (Domestos, Savo, Jar, Real), suché krmení,konzervy, vitamíny, příp. prostředky na podporu imunity, stelivo (možno i hobliny), hračky, škrabadla, vyřazené proutěné koše a další potřebné věci.

 

Všechny Vaše dary budou předány 15. prosince vedoucí útulku Bona paní Miroslavě Šubrové

 

http://www.kocky-bona.net/

 

 

 

ne každá kočka má bezpečný domov...

 ...i ta nejmenší pomoc se počítá....

 

 

 

 

POZVÁNKA:

OBRÁZEK : zdobeni_2015_2.jpg

 

Výstava v Městské knihovně

Stará dětská leporela

 říjen – listopad 2015

OBRÁZEK : leporelo.jpg

TÝDEN KNIHOVEN - Od 5. října do 9. října 2015

 

Opět je tady celorepubliková akce, které se naše knihovna učastní. Nabízíme:

 

         - Týden otevřených dveří - přijďte se podívat do knihovny a seznámit se s nabídkou služeb, které má pro Vás knihovna připraveny

 

-Bezplatné přihlášení nových členů

 

-Amnestie dlužníků

 

     -Burza starších knih ve vestibulu knihovny   

 

 

 

Na středu 7. října je připravena cestopisná beseda, kterou Vás budou provázet

 

 Pavel Chlum a Petr Kvarda

 

 Od Karibiku k Mayským pyramidám

 

   (Mexiko, Belize, Guatemala)

 

Začátek besedy je od 17. hodin v přednáškovém sále Městské knihovny.

 

OBRÁZEK : pozvanka_yucatan_prazdna.jpg

Pozvánka na burzu:
opět v nabídce i prodej starších a novějších knih. Beletrie, dětská literatura i naučná. Knihy byly darovány čtenáři. Přijďte si vybrat!

OBRÁZEK : burza2015.jpg

 

 

 

Šachový kroužek: 12. září 2015

Mistrovství České republiky žáků do 12 let v Doksech.
Kryštof Hofman se umístil z celkového počtu 42 hráčů
na 16. místě se ziskem 5 bodů z devíti partií.
Velice krásné umístění! Gratulujeme!

OBRÁZEK : 2015_doksy.jpg

Opět se schází v naší knihovně šachový kroužek. Vždy v pondělí od 16.00 hodin.

 

VÝSTAVA V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ

 SVATÉ OBRÁZKY Z POUTI

 ZÁŘÍ 2015

 

OBRÁZEK : svate_obrazky.jpg

 

 

 

SMUTNÁ ZPRÁVA
Dne 14. srpna nás opustila spisovatelka paní Anna Hessová z Práchně ve věku nedožitých sedmdesáti let. Čtenáři naší knihovny mají velmi rádi její romány a příběhy, které se často půjčovaly i na záznam. 
Vzpomínám na její krásné literární besedy, na její účast na každoročních Nocích s Andersenem, kdy hodnotila první literární dílka mých malých čtenářek. Na dětskou soutěž v hororových příbězích, kterou redigovala, tyto příběhy pak putovaly i na různé celostátní soutěže.
Už nebude další nová kniha, na kterou se čtenáři vždy tolik těšili...
Dovolte mně i za Vás se připojit k vyjádření soustrasti.

 

Nezapoměňte na průvodce po naší krásné vlasti. Knihovna nabízí zajímavé knihy o místech, která můžete navštívit.

OBRÁZEK : pruvodce_c.jpg 

 

POZVÁNKA
Městská knihovna Kamenický Šenov

 

 Vás zve na přednášku

 Mgr. Ladislava Smejkala

 

 s tématem   
" 70. výročí konce války"

 

 Ve středu 15. července 2015 od 17.00 hodin v přednáškovém sále.

 

 

 

OPĚT VELIKÁ PRÁZDNINOVÁ

PEXESOVÁ SOUTĚŽ!

 

        ÚTERÝ 7. ČERVENCE OD 10.00 HOD

V DĚTSKÉM KOUTKU NAŠÍ KNIHOVNY.

 

SOUTĚŽ O PĚKNÉ KNIŽNÍ CENY

Přijďte si zasoutěžit!

 

 

 

Červen – červenec 2015

 

 Výstava starých textilií, deček, záclonek, ubrusů a různých ručně dělaných aplikací.

 OBRÁZEK : krajky.jpg

 

Nezapomeňte navštívit stánek KNIHOVNY:-)

 OBRÁZEK : ddd2015.jpg

pozvánka na:

OBRÁZEK : kostel2015.jpg

 

70. výročí konce druhé světové války výstava dokumentů a knih

 

 

OBRÁZEK : 1.jpg OBRÁZEK : 11.jpg

 

Krása starých kořenek a dóz

 Výstava v Městské knihovně

 Květen 2015

 

 

OBRÁZEK : korenky.jpg

 

Opět nabídka novějších a starších knih! Beletrie, dětská literatura a zajímavé naučné knížky! Přijďte si vybrat!

OBRÁZEK : burza_2015.jpg

 

Pozvánka na:

OBRÁZEK : divadelni_predstaveni_8_zen.jpg
TÁTA ČTENÁŘ
Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky a Liga otevřených mužů zahajují od ledna společnou kampaň na podporu čtení „Tátové čtou dětem“. Kampaň vyvrcholí během Března – měsíce čtenářů, kdy knihovny tradičně oceňují své nejlepší čtenáře. Letos by se obzvláště oceněnými měli stát tátové. Čtení dětem je velice důležitá věc, Děti poslouchají, nedutají a je pravdou, že z rodin, kde čte táta, se dětem stane čtení zálibou. Tento titul v naší knihovně získal pan Libor Hrůzek
a Noc s Andersenem, které se účastní již podruhé celá jeho rodina s dvěma malými synky, byla příležitostí k předání diplomu a krásných dětských pohádek. Gratulujeme.

 OBRÁZEK : libor.jpg

POZVÁNKA NA:
Výstava prací dětí Mateřské školy Pískovec
Velikonoce

Přijďte si prohlédnout krásnou výstavu prací dětí z Mateřské školky Pískovec - zdobená vajíčka, malba na hedvábí, výkresy a další různé krásné výrobky. Třeba Vám budou inspirací na nadcházející Velikonoční svátky.

OBRÁZEK : piskovelikonoce.jpg

OBRÁZEK : iq_park.jpg

UŽ SE NÁM TO BLÍŽÍ!

Jedenáctá noc s Andersenem

JIŽ V PÁTEK 27. BŘEZNA OD 20.00 HODIN

OBRÁZEK : noc2015_logo.jpg

ADOLF DUDEK

MŠ nám. Míru, MŠ Pískovec
Ve čtvrtek 12. března nás přijel potěšit a pobavit známý ilustrátor dětských knížek. Děti odcházely rozesmáté a to je ta nejlepší vizitka velice pěkného programu. Děkujeme.

OBRÁZEK : dudek2015.jpg

VII. ŠACHOVÝ TURNAJ MLÁDEŽE - VÝSLEDKY

I. 2004 - STARŠÍ
1. KRYŠTOF HOFMAN
2. JAKUB DOUBEK
3. VÁCLAV PAULUS

ii. 2005 - MLADŠÍ
1. FILIP DOLENSKÝ
2. ADAM DAVID
3. DANIEL SVITÁK

GRATULUJEME !!!

OBRÁZEK : vii_sachovy.jpg

Městská knihovna

VÁS ZVE NA VÝSTAVU

 Velikonoční vajíčka

Výstava potrvá celý březen a duben 2015

OBRÁZEK : vejce2015.jpg

MĚSTSKÁ KNIHOVNA KAMENICKÝ ŠENOV

VÁS SRDEČNĚ ZVE

 

 NA BESEDU SE SPISOVATELKOU

MARTINOU BITTNEROVOU

 

VE STŘEDU 4. BŘEZNA OD 17.00 V PŘEDNÁŠKOVÉM SÁLE

OBRÁZEK : martina.jpg 

VII. ŠACHOVÝ TURNAJ MLÁDEŽE

 

pro registrované i neregistrované hráče narozené 1999 a mladší

7. března 2015

v Městské knihovně Kamenický Šenov

Pořadatel – Josef Řeháček pod záštitou města Kamenický Šenov

Vedoucí soutěže – Řeháček Josef

Rozhodčí – Mach Michal

 Hrací systém – dle pravidel FIDE pro rapid šach s českou modifikací dle ŠSČR

Tempo hry - 2x10 minut +5s/tah

Počet kol – bude upřesněno před zahájením, min. 7

Kategorie – bude upřesněno dle spektra účastníků

Příchod účastníků – od 08:00 hod

Začátek prvního kola cca 9:00 hod

 Upozornění – kapacita hrací místnosti je max. 50 hráčů – o zařazení do turnaje rozhoduje pořadí došlých přihlášek

Hrací materiál - každý šachový kroužek nebo oddíl jednu kompletní šachovou soupravu včetně dgt. hodin na každého lichého hráče

Přihlášky: do 5. 3. 2015 se jmény hráčů na adresu

 

pepa.rehacek@seznam.cz, 8256@centrum.cz

případně osobně v knihovně

 Drobné občerstvení zajištěno.

Turnaj bude započten na LOK–rapid a zařazen do VC Libereckého kraje.

 

KNIHOVNA PŘÍPRAVUJE NA BŘEZEN - MĚSÍC ČTENÁŘŮ

Beseda se spisovatelkou Martinou Bittnerovou
Beseda pro mateřinky s ilustrátorem Adolfem Dudkem

OBRÁZEK : dudek1.jpg      OBRÁZEK : martina.jpg

pozvánka

OBRÁZEK : helena2015.jpg

PŘIJĎTE KOUSEK PRÁZDNIN PROŽÍT DO SVÉ KNIHOVNY!

Městská knihovna vyhlašuje velikou jarně prázdninovou soutěž

Ve hře Člověče nezlob se

 Ve středu 4. února  od 13.00 do 15.00 v dětském koutku naší knihovny.

OBRÁZEK : koberec2015.jpg

Barokní unikát v naší knihovně

V roce 2011 byl z prostředků našeho Města a dotace ORP (distribuované přes obec s rozšířenou působností, tedy Nový Bor) restaurován prácheňský litinový svatý Jan Nepomucký. Při budování jeho nového základu byly objeveny fragmenty pískovcové sochy, z nichž bylo patrné, že zpodobňovala téhož světce. Dílů bylo cca 20 a po jejich hrubém sestavení bylo zřejmé, že představují přibližně ¾ původní postavy. O tom, že byla údajně starší socha pohřbena v základech té nové, se sice píše v evidenčním listu této kulturní památky, ale to jsme považovali za legendu.  Pak jsme nevěřili vlastním očím.

Původní barokní sochu, jak se píše ve „Farní pamětnici“, nechal udělat Johann Gregor Wenzel roku 1775. Údajně stála v místě bývalé prácheňské zbrojnice. Někdy před rokem 1882 byla ale nepochybně rozbita a toho roku pietně uložena do základů pod novou litinovou sochou sv. Jana Nepomuckého na jeho současném místě.

V roce 2011 byly tedy tyto zlomky ze základů vyzvednuty. Stojíce tehdy nad jejich hromadou, žasli jsme, že tyto 129 let do hlíny zakopané kusy z pískovcové sochy mají i po tak dlouhé době na sobě zbytky původních nátěrů. Už toto zjištění, že „ještě“ v pokročilém 19. století se udržovala a obnovovala barokní barevnost sochy, bylo pozoruhodné.

Tehdy ale byla otázka: co se zlomky dál? Pohřbít je zpátky do základů, nebo složit na paletu a „pohřbít“ někde ve sklepě šenovské radnice?  Podle restaurátorů z nich bylo možné opět sestavit sochu. Sice torzo, ale sochu! Tehdy se díky šťastné konstelaci zjevil Jan Prokýšek, student ateliéru restaurování v Litomyšli. Chopil se příležitosti a nabídl se, že by rád tuto sochu restauroval jako ročníkovou práci. Cena byla symbolická. Po domluvě se starostou Kučerou a po schválení představiteli Města byly zlomky sochy odvezeny do Litomyšle a tam na nich pan Prokýšek pod vedením pedagogů školy do loňských Vánoc pracoval.

Mezitím bylo třeba vyřešit, kam sochu po dokončení umístit. Nepochybně by bylo správné, aby se vrátila na Prácheň, ale bylo jasné, že už nikdy nebude moci být vystavena místnímu drsnému podnebí. Dát ji do prácheňského kostela se nám nechtělo, protože tam by byla lidem téměř nepřístupná. A protože jiný veřejný prostor Prácheň nenabízí, nakonec jsme se rozhodli pro „bezbariérovou“ šenovskou knihovnu, kam byla 22. 12. 2014 znovuzrozená socha přivezena. Pokud bude mít na Práchni někdo dobrý nápad, kam s ní, třeba se ještě někdy vrátí domů.         

Přijďte se tedy podívat do knihovny, uvidíte v ní nyní „největší archeologický nález 21. století!“ (katastru Práchně a Šenova).

Radim Vácha

OBRÁZEK : nep.jpg

Výstava v Městské knihovně

 

KŘEHKÁ KRÁSA PORCELÁNOVÝCH HRNÍČKŮ

Leden – únor 2015

OBRÁZEK : hrnicky2015.jpg

Dnes, v úterý 16. prosince, jsme dovezly všechny Vaše dary do útulku pro opuštěné kočky Bona v Kozlech.

Poděkování

Dovolte mi poděkovat jmenovitě dárcům, kteří štědře přispěli k vánoční nadílce pro kočičí útulek Bona v Kozlech.  Je to:

Rodina Blossova, Fléglova, Eflerova, Brzkova, Svobodova (Trtíkova ul), Štrojsova, pan Kubeš, paní H. Těžká, H. Dutá, R. Matysová, I. Kramperová, paní Szelestová, Raymundová, D. Petříková, M. Vogelová, A. Benešová.

Slečna Tereza Blumtrittová, MuDr. M. Kramářová s maminkou, Eliška Kurcová s maminkou, paní Hofmanová s dcerou Nikolou, Pavlína Herelová, Jitka Bouchalová se synem Matyášem, Mgr. M. Pajerová, Petr David, paní Kavalírová s vnučkou.

Za Městský úřad – pan Bártl, Bendl, Chlup, Jech, Tofl, paní Ing. Antoniaciová, Bláhová, Černá, Ing. Fridrichová, Jarošová, Kofroňová, Krejčová, Kučerová, Liptáková, Ing. Machová, Tímová, Trejtnarová, Zaťková a další.

Zároveň předávám veliké díky od majitelky útulku paní Miroslavy Šubrové a jejich svěřenců.

OBRÁZEK : utulek2014.jpg

Pozvánka na cestopisnou besedu:

OBRÁZEK : peru.jpeg

VÁNOČNÍ VÝSTAVA V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ

20. LISTOPAD – 20. PROSINEC 2014

 

Adventní věnce, korálkové vánoční ozdoby, přírodní mýdla, vrbové zdobení na vánoční stůl, ozdoby v oříšku…

 Vystavuje:

Petra Esser Kotešovicová

  Monika Rauchová

OBRÁZEK : esser.jpg

VÁNOČNÍ RADOST DO ÚTULKU


Dětské oddělení Městské knihovny

Kamenický Šenov

vyhlašuje sbírku pro kočičí útulek BONA v Kozlech. Udělejme opět krásné Vánoce opuštěným, nalezeným a týraným kočičkám a pejskům. Do knihovny můžete prosím nosit vyřazené deky, prostěradla, potahové látky a ručníky, (určitě se nyní v rámci předvánočních úklidů nějaké najdou) prací a čistící prostředky (Domestos, Savo, Jar, Real), suché krmení, konzervy, vitamíny, příp. prostředky na podporu imunity, stelivo (možno i hobliny), hračky, škrabadla, vyřazené proutěné koše a další potřebné věci.
Všechny Vaše dary budou do 16. 12. předány vedoucí útulku Bona paní Miroslavě Šubrové.


Minulý rok se sbírka báječně povedla, plno dobrých srdcí se otevřelo a tak díky Vám všem měly opuštěné a nalezené kočinky a kocouři z útulku BONA krásné a požehnané Vánoce.

 …ne každá kočka má bezpečný domov
...i ta nejmenší pomoc se počítá

K tomuto výročí připravila Městská knihovna cestopisnou přednášku, na kterou jste srdečně zváni.

Přednáška se bude konat ve středu 29. října od 17.00 hod. v přednáškovém sále nad knihovnou.

OBRÁZEK : mahali.jpg 

 

O EXPEDICE MAHALI – sám autor - Tomáš Černohous.

„Návštěvník přednášky o Expedici Mahali se může těšit na celou řadu fotografií, krátkých filmů a poutavé vyprávění o mé měsíční cestě po Tanzanii, Keni, Ugandě, Rwandě a ostrově Zanzibar. Cestoval jsem se svým kamarádem a kolegou z univerzity Oldřichem Smolou, a to převážně dopravními prostředky, které využívají místní. Také jsme s jedinou výjimkou spali každou noc pouze u místních lidí, čímž jsme měli možnost získat spoustu unikátních informací, ochutnávat tradiční jídla, vyslechnout si mnoho zajímavých osobních příběhů a ještě hlouběji tak proniknout do běžného života Východoafričanů“.

 

 

V letošním roce, v měsíci říjnu, je to již deset let, co byla nová knihovna slavnostně otevřena a předána malým a velkým uživatelům nejenom z našeho města.

 

OBRÁZEK : vyroci_2014.jpg

Opět prodej nových i starších knih, věnovaných čtenáři našeho města. Beletrie, naučná a dětská literatura. přijďte si vybrat!

OBRÁZEK : burza2014.jpg

NENECHTE SI UJÍT!

OBRÁZEK : mlyn1.jpeg

Přijďte si prohlédnout vystavené fotografie v knihovně:
Skleněná Panská Skála
FOTOGRAFIE NA PRODEJ kus 5,-kč
na TF ČÍSLO 602 892 991
možno i sms. Adresa: p. Jonáš Jan, nám. T. G. Masaryka 1009
 

Týden  knihoven

V letošním roce proběhne ve dnech 6. – 12. října již 18. ročník celostátní akce Týden knihoven, kterou vyhlašuje pravidelně Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Naše knihovna se opět účastní a nabízí tyto akce:

- bezplatné přihlášení nových čtenářů

- vracení knih v upomínkové době bez poplatků

- týden otevřených dveří

- přednáška s Mgr. Natálií Belisovou – Dolský mlýn v proměnách času

OBRÁZEK : tyden_kn.jpg 

POZOR!
ZMĚNA VE SCHŮZKÁCH NAŠEHO ŠACHOVÉHO KROUŽKU!
Kroužek se bude nyní scházet každé pondělí od 16.00hod v dětském koutku naší knihovny.
 

OBRÁZEK : fotografie1096.jpg 

 

VAZBY KNIH

VÝSTAVKA - UKÁZKA STARÝCH VAZEB KNIH

celokožené, zlacené a tlačené vazby

OBRÁZEK : vazby_knih.jpg

 

OBRÁZEK : kostel.jpeg

Výstava v Městské knihovně Kamenický Šenov

100 let od začátku I. světové války

   1914 - 2014

Modely letadel z I. světové války

ze sbírky modeláře pana Jiřího Brůny
knihy, fotografie a dokumenty

OBRÁZEK : let1.jpeg

Výstavu možno shlédnout od července do září 2014

 

 
 
POZVÁNKA:

OBRÁZEK : plakat_napojove_sklo_ii.jpg

 

POZVÁNKA NA:

OBRÁZEK : pout.jpeg

SLAVNOSTNÍ PŘEDÁNÍ NOVÝCH POČÍTAČŮ PRO DĚTI

OBRÁZEK : predavani2014.jpg

 

Projekt Modernizace městské knihovny se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury
v rámci programu

Veřejné informační služby knihoven, podprogramu č. 3 Informační centra veřejných knihoven.

 

OBRÁZEK : skkk.jpeg

 

UNHAUL

Co je to za zvláštní slovo? Haul je sloveso, ale i podstatné jméno. Jako sloveso nám nabídne význam jako je táhnout, přepravit, dopravovat, vláčet, a jako podstatné jméno vyjadřuje úlovek, kořist, lup. Se spojením un, což znamená ne, nebo bez, nám to dohromady dá slovo neúlovek, nekořist a podobné. Což je docela výstižné.

Je to v poslední době velmi zajímavý projekt, který běží na youtube.

Spousta lidí má doma knihy, které dostaly darem, nebo je zakoupily, ale někdy v nich ani nezalistují, nebo si je přečtou pouze jednou. Proč by tedy měly zbytečně zabírat místo v jejich knihovně, když z nich může mít radost i někdo jiný. A tak již delší dobu v naší knihovně ve vestibulu UNHAUL funguje. Lidé sem přinášejí knížky nové i starší, přečtené, darované nebo zděděné a další lidé si knihy vybírají a odnášejí domů. Po jejich přečtení si je mohou ponechat, nebo je vrací a vybírají si další úlovky. A věřte, občas se tu rarita vyskytne! Navštivte v naší knihovně tento náš malý UNHAUL a vyberte si knížku, která Vás potěší.

OBRÁZEK : unhaul.jpg 


OBRÁZEK : detsky_den.jpg
 
JIŽ  TENTO PÁTEK!

 

OBRÁZEK : noc_k.jpgPOZVÁNKA NA

OBRÁZEK : plakat_vystava.jpg

 

„Na stejné vlně aneb marná poetika“

 

 Jedná se o první společnou autorskou výstavu Moniky Rauchové a Petry Esser Kotešovicové. Název „Na stejné vlně aneb marná poetika“ není zcela náhodný. Sousloví „Marná poetika“, které vzniklo jako anagram jmen Monika a Petra vystihuje ráz vystavovaných prací. Obě autorky začaly poprvé aktivně spolupracovat při přípravě putovní výstavy „Umělci Prysku“ v Kytlici odkud Monika Rauchová pochází.

 

  Petra Esser Kotešovicová (*1980)

 

 

 Amatérská malířka bez uměleckého vzdělání pro jejíž tvorbu je charakteristická rozmanitost témat zpracovaných kombinovanou technikou .

 Koordinátorka projektu „Umělci Prysku“, který vznikl pod záštitou obce Prysk v létě 2013. Stěžejním bodem tohoto projektu se stala stejnojmenná putovní výstava, jejíž expozice byla k vidění i v Kamenickém Šenově. K této výstavě bylo vydáno i DVD, které vyšlo jako příloha občasníku Pryskoviny. V současné době se podařilo projekt posunout dál a vzniká společné velkoformátové dílo s názvem „Planeta Prysk“, který byl inspirován symbolikou mandal. Veškerý volný čas nyní věnuje přípravě tohoto projektu a práci na něm.

 

 Monika Rauchová (* 1988)

 

 Vystudovala obor designér světelných objektů na SUPŠ sklářské v Kamenickém Šenově. Působí jako pořadatelka různých výtvarných kurzů a výstav. Aktivně se věnuje ručním pracem - keramice, kresbě, malbě, vazbě a aranžmá ze sušin, pletení z pedigu,batice, vitráži, kování, práci se sklem..a různým technikám výroby bižuterie. Šperky vytváří pro radost, většinou od každeho jen 1ks. Inspiraci čerpá nejen ze své hlavy a okolí , ale často i z různých knih či kreativních časopisů. Věnuje se výrobě šperků z recyklovaných materiálů.

 

 

 

 

 

POZVÁNKA NA

OBRÁZEK : velikonoce_plakat_final.jpg

 

POZVÁNKA NA

OBRÁZEK : krizek.jpg

Naše jubilejní, již desátá 

OBRÁZEK : noc2014.jpg

 

 

POZVÁNKA

OBRÁZEK : velikonocni_pohlednice.jpg

Městská knihovna Vás zve na přednášku Mudr. Lenky Hodkové na téma BORELIÓZA – POHLED KLASICKÉ A CELOSTNÍ MEDICÍNY. Přednáška se bude konat v úterý 1. dubna od 17.30 hod.

Paní doktorka pracuje jako lékař Zdravotnické záchranné služby v Podbořanech. Zajímá se již několik let o alternativní metody léčby jako je akupunktura, homeopatie, čínská medicína a je lektorem firmy DIOCHI. V roce 1998 založila ordinaci Poradny pro zdravý životní styl. V Kamenickém Šenově přednášela již v listopadu minulého roku. Využijte možnosti podělit se s ní o její dlouholeté zkušenosti. Srdečně zveme.

 

 
POZVÁNKA NA PŘEDNÁŠKU
OBRÁZEK : pozvanka_prednaska_mkolka.jpg
 
 
 
Hlasujte v prestižní soutěži MAGNESIA LITERA o nejlepší českou knihu, nakladatelský počin nebo překlad za předchozí rok 2013. Zde.
 
 

 

OBRÁZEK : logo1.jpg

 

 

POZVÁNKA NA

 OBRÁZEK : vachova.jpg

 

V sobotu 15. února se konal v naší knihovně tradiční, v pořadí již šestý, šachový turnaj pro registrované i neregistrované hráče, narozené roku 1999 a mladší. Turnaje se zúčastnilo 48 dětí. Zastoupení měly šachové kluby z DDM Varnsdorfu, Libštátu, Stráže pod Ralskem, ZŠ Arnultovic, Sloupu, ZŠ náměstí Míru Nový Bor, ZŠ Jižní a Partyzánská Česká Lípa. A za nás bojovali čtyři naši borci – Lukáš Hajný, Kryštof Hofman, Matěj Horn, Šimon Jelínek.

Celkovým vítězem se stal Kryštof Hofman, vítězem kategorie mladší se stal opět Kryštof Hofman! V kategorii starších hráču vyhrál Vladimír Křížek a náš Lukáš Hajný obsadil skvělé třetí místo! Byla udělena i cena pro nejúspěšnější dívčí hráčku turnaje, a tou se stala Martina Hamadová. I naši dva mladší členové si vedli velice dobře, byl to pro ně jeden z prvních velkých turnajových křestů. Naše skvělé umístění znamená obrovský úspěch pro kamenickošenovské šachisty pod vedením pana Josefa Řeháčka a Herberta Brabce.

OBRÁZEK : p1230092.jpg

 

OBRÁZEK : lad.jpg

 

 

 

 

OBRÁZEK : sachy_sken.jpg  

MANDALY V NAŠÍ KNIHOVNĚ

 

 

 

 VYSTAVUJE Stanislav Samek

 

 

 Malování předloh mandal pastelkami se věnuje od června 2011.

 

Maluje levou rukou, inspirace přichází sama…

 

Shlédnutí mandal bude jistě příjemný zážitek. Mandaly jsou přece léčivé….

OBRÁZEK : mandala.jpg

 

 

 

 

 

Dobrý den.

 

Dovoluji si Vás tímto oslovit zprávou, že dne 6. 1. 2014 v odpoledních hodinách bude ve Vašem městě probíhat Tříkrálová sbírka. V tento den budete mít Vy všichni možnost pozastavit se s koledníky a poslechnout si tolik známou koledu: My tři králové jdeme k Vám. Zastavit se v dnešní uspěchané době a otevřít na chvíli své srdce malým koledníkům, kteří se vydali na tuto cestu za všechny ty, pro které je tradičně sbírka určena. Ať už se jedná o nemocné, handicapované, či matky s dětmi v tísni, nebo seniory. O výsledcích a využití peněz, které se ve Vašem městě vyberou, budeme informovat po samotné Tříkrálové sbírce. Nechceme Vás ochudit o ten hřejivý pocit v každém z Vás po přečtení, na co jste konkrétně Vy přispěl/a a jak někdy málo stačí k pomoci druhému. A věřte mi, je to krásný pocit.

 

Za Oblastní charitu v České Kamenici

 Martina Marková

 

 

 

MALÝ VÁNOČNÍ ŠACHOVÝ TURNAJ PRO DĚTI A MLÁDEŽ

VE ČTVRTEK 19. PROSINCE V DĚTSKÉM KOUTKU MĚSTSKÉ KNIHOVNY KAMENICKÝ ŠENOV

OD 15.30 HOD ZAČÍNÁME

SRDEČNĚ ZVEME VŠECHNY ŠACHOVÉ PŘÍZNIVCE!
PŘIPRAVENO MALÉ OBČERSTVENÍ A CENY PRO VÍTĚZE!

 

 

Sbírka pro kočíčí útulek Bona se útěšně naplňuje. V úterý 17. 12. se Vaše dary povezou do Kozlů. Chci moc poděkovat dárcům, kteří v adventní čas otevřeli svá srdce a přispěli. Jmenovitě pak - paní Bouchalová, paní Brzková, pan Petr David,  paní Dutá, pan Jansa, paní Matysová, paní Petříková, paní Svitáková, paní Štrojsová,  paní Tačnerová, z MÚ paní Fridrichová, pan Jech, paní Machová, pan Tofl, slečna Zaťková a další.

VÁNOČNÍ RADOST DO ÚTULKU

Dětské oddělení Městské knihovny Kamenický Šenov vyhlašuje sbírku pro kočičí útulek BONA v Kozlech. Udělejme krásné vánoce i opuštěným, nalezeným a týraným kočičkám a pejskům. Do knihovny můžete prosím nosit vyřazené deky, prostěradla, potahové látky a ručníky, (určitě se nyní v rámci předvánočních úklidů nějaké najdou) prací a čistící prostředky (Domestos, Savo, Jar, Real), suché krmení, konzervy, vitamíny, příp. prostředky na podporu imunity, stelivo ( možno i hobliny), hračky, škrabadla, vyřazené proutěné koše a další potřebné věci.
Všechny Vaše dary budou do 16. 12. předány vedoucí útulku Bona paní Miroslavě Šubrové.

 

 

POZVÁNKA

OBRÁZEK : 2013_muzeum.jpg

V pondělí 2. prosince proběhla v Městské knihovně vernisáž k otevření výstavy prací našich žáků Základní Umělecké Školy Česká Kamenice - odloučené pracoviště Kamenický Šenov. Výstava výtvarných a keramických prací je k vidění do konce roku. Přijďte si prohlédnout opravdu pěkné práce našich dětí. 

 

OBRÁZEK : zuska.jpg

 

ADVENT                                              

V KAMENICKÉM ŠENOVĚ

v neděli 1. prosince

 

15:00 Kino Hvězda

VELKÁ VÁNOČNÍ JÍZDA

Animovaná podívaná pro celou rodinu

Vstupné 50 Kč/osoba – pro děti v ceně vstupného lucernička zdarma!

Výstava vánočních obrázků dětí z mateřských škol ve foyer kina

 

17:00 Lucerničkový průvod od kina na náměstí

za doprovodu Marie s Josefem, tří králů a světlonošů

 

 

Náměstí T.G.M od 15:00