Otevřít menu

Na úvodní stranu Městská knihovna Kamenický Šenov

hledej sknizkoudozivota.cz nejlepsiknihydetem.cz facebook.com Magnesia Litera Magnesia Litera
Návštěv :
Celkem : 27336
Týden : 29
Dnes : 0

Knihovna dostala darem soubor encyklopedií Meyers Konversations - Lexikon

z roku 1890. Jedná se o encyklopedie obecné povahy v německém jazyce i s obrázky

 

Knihovna dostala darem knihu "Čas ujmutý i podvázaný" od autora Richarda Ulmana

 

Knihovna dostala darem knihu "Nebe a peklo" od světově uznávaného švédského vědce E. Swedenborga a knihu "Náboženství, jak ho neznáte" od D. Taylora, která je napsána na základě jeho myšlenek.

Děkujeme panu Pavlu Hegerovi

Městská knihovna velmi děkuje panu Liboru Konopkovi za jeho knihy věnované knihovně. Tituly - Finské slovo láska, Hanna a Mezi řádky dítě sní, se staly součástí knižního fondu naší knihovny.

OBRÁZEK : liborkonopka.jpg

NOVÝ PŘÍRŮSTEK NAUČNÉ LITERATURY:
I s věnováním autorky Jitky Lněničkové šenovským čtenářům.

OBRÁZEK : pb190654.jpg

Městská knihovna dostala darem z nakladatelství IBIS knihu
Sensei ze Šambaly autorky Anastasie Novych.
Kniha se zabývá alternativní medicínou, ezoterikou a starobylými duchovními praktikami.

OBRÁZEK : samb.jpg

DOPORUČENÍ ČETBY NA VOLNÉ CHVÍLE:
Velký průlom na detektivním literárním poli - severští autoři!
Začíná mezinárodním úspěchem trilogie spisovatele Stiega Larssona "Milénium" a pokračuje jmény jako je -Johan Theorin, V.A. Ingólfsson, Jo Nesbo, Leena Lehtolainen, Yrsa Sigurdardóttir, islandský spisovatel Arnaldur Indridason a další. Knihy jsou většinou i zfilmovány a dosahují veliké popularity.
I naši čtenáři přicházejí na chuť temným a napínavým příběhům ze Švédska, Norska, Dánska, Finska či z Islandu.

 OBRÁZEK : obet.jpg

 

 

Knihovna dostala darem svázané příběhy edice Karavana - rok 1967 až 1973 a další dobrodružnou literaturu.

OBRÁZEK : soubor_karavan.jpgOBRÁZEK : karavany.jpg

 

Nakladatelství Defensor pacis věnovalo naší knihovně dva tituly:

OBRÁZEK : dary.jpg

Městská knihovna dostala darem od pana V. Janovského měsíčník Šenovské listy - kompletní svazky od roku 1993. A také listy zcela prvního vydání z května 1990. Vše je nyní připraveno pro každého zájemce k prezenčnímu využití v naší knihovně.

 

 

 

Zapomenutá velikonoční vajíčka

Vydala: Krajská vědecká knihovna Liberec 2011

Kniha se stala součástí našeho fondu

Knížka obsahuje povídky o lidových zvycích a je psaná českými, německými, polskými a lužickosrbskými spisovateli. Knížka byla vydána ve čtyřech jazykových mutacích, aby byla přínosná a srozumitelná pro všechny obyvatele Euroregionu Nisa. Publikace přibližuje zvyky a život našich sousedů a může zlepšit porozumění a vztahy v naší společné příhraniční oblasti. Texty v knížkách doprovázejí ilustrace, které vzešly z výtvarné soutěže polských, českých a německých dětí.

OBRÁZEK : vajicko.jpeg

 

Slavné svitky od Mrtvého moře jsou i díky Googlu přístupné on-line

Slavné staré svitky od Mrtvého moře, staré 2000 let,  jsou nyní k dispozici pro prohlížení on-line v Jeruzalémě, a to díky Google a Izraelském muzeu. Jedná se o devět set svitků popsaných texty v aramejštině, hebrejštině a řečtině jsou považovány za jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů všech dob.

Svitky od Mrtvého moře byly objeveny v letech 1947 a 1956 v jeskyních podél pobřeží Mrtvého moře a obsahují nejstarší známé kopie mnoha textů z bible. Pět svitků koupili izraelští vědci v letech 1947 a 1967 od starožitníků. Nálezci, jimiž byli kočující pastevci, bohužel při svém putování Judskou pouští starověkou památku hodně poničili. Pozdější archeologický výzkum odhalil deset podobných jeskyní, v nichž se zachovaly památky ze stejné doby, kdy vznikaly svitky. Nejstarší nalezený rukopis je z roku 650 př. n. l.

Nejvíce předmětů nalezených v jeskyních pochází z období Bar Kochbova povstání. Zoufalého závěru vzdoru ukrývajících se židů, které Římané nechali vyhladovět. Zůstali po nich nástroje domácí potřeby, mince a rukopisy (včetně Bar Kochbových vlastnoručně psaných dopisů). Další psané texty se našly při výzkumných pracích v Masadě, kde stála pevnost Heroda Velikého. Tam se spisy dostaly spolu se zelóty a esejci, kteří hledali spásu útěkem v době První židovské války. Psaný poklad před blížícím se Římským vojskem ve spěchu ukryli pod podlahu masadské synagogy.

Svitky, z nichž nejdelší  má sedm a půl metru, pocházejí z různých lokalit a liší se dobou vzniku. Je mezi nimi i nejstarší známý Starý zákon. Celkem se jedná o přibližně 300 děl a nebo jejich částí, které jsou rozpadlé na asi 30 000 fragmentů.

Na projektu stále pracuje Izraelské muzeum ve spolupráci s firmou Google.
Po celá léta, se nejvíce kompletní svitky byly uloženy v trezorech v Jeruzalémě. Nyní jsou svitky digitalizovány pomocí 1.200 megapixelových kamer, které umožňují pozorovat neuvěřitelné detaily dokumentu. Technici z NASA speciální kamerou zviditelnili i ty části textu, které byly lidskému zraku skryty. Volný online přístup ke všem svitkům bude nejpozději do roku 2016.
Projekt  Izraelského muzea, Svitky od Mrtvého moře, se tak stává důležitou součástí světového kulturního dědictví.

OBRÁZEK : svitky_mrtve_more.jpg
 

 

www.citarny.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1034:orwell-a-jeho-genialni-stat-prasat-stale-aktualnji&catid=21:beletrie&Itemid=4156 

 

 

 

Další knihou, věnovanou naší knihovně je kniha Daniela Pískovského

"49 minut"

Kniha byla oceněna v literárních soutěžích Prvotiny 2008 a A. C. Nora 2008.

OBRÁZEK : 49-minut-0109310.jpg 

Podrobné Info o autorovi zde: http://www.piskovsky.cz/

 

 

Třetí kniha Libora Konopky, s názvem "Děvčátko Suomi"se stala součástí našeho knižního fondu.

K představení této jemné knížky použiji úryvek darovacího dopisu autora:

"Jedná se o poemu z období nejtěžší zkoušky finského národa, sovětsko-finského konfliktu v letech 1939-1944, vykreslující válku pohledem prostého vojáka. Zároveň je však jakousi sondou do nejjemnějších zákoutí finské duše, ne zcela nepodobné duši české."

OBRÁZEK : suomi.jpg 

 

Příběh skláře Egermanna

nakreslil a napsal Jan Vobr

vydalo město Nový Bor červen 2011

 

OBRÁZEK : egerm.jpg

Netradiční literární zpracování stručně vypráví příběh a také nelehký osud skláře, technologa a novoborské osobnosti - Bedřicha Egermanna. Komiks ve dvou exemplářích je součástí našeho fondu.

 

 

Pevnosti sv. 13 z edice

ARCHITECTURA MILITARIS

Opevnění z let 1937 - 38 v úseku

STŘEKOV-DĚČÍN-HŘENSKO

OBRÁZEK : pevnost.jpg

 

 

 

Prestižní Nobelovu cenu za literaturu získal pro tento rok švédský básník a překladatel Tomas Tranströmer. Tomas Tranströmer je považován za nejvlivnějšího žijícího švédského básníka. V českých překladech se jeho básně objevily pouze v roce 1992 v časopise Světová literatura a o sedm let později v antologii švédské poezie Ostrými paprsky.
OBRÁZEK : nobel.jpg

Hlasujte pro knihu desetiletí!

Na cenu Kniha desetiletí je nominována mezi jinými sbírka povídek Jana Balabána "Možná že odcházíme" nebo paměti Ivana Klímy "Moje šílené století". O tom, kdo se nakonec stane vítězným autorem nejlepší knihy uplynulé dekády (2002 až 2011), rozhodne odborná porota 22. září.

Spolu s nominacemi na knihu desetiletí za titul pro dospělé organizátoři oznámili i jména třech uchazečů o stejnojmenný titul v kategorii Knihy pro děti a mládež. V této sekci je nominován autor Petr Nikl (Záhádky), Lucie Seifertová (Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí) a Pavel Šrut se svými Lichožrouty.

www.magnesia-litera.cz/

 

 

Městská knihovna obdržela věnováním již druhou knihu Libora Konopky, tentokrát  s názvem MEZI KAPKY. Jedná se o milostný příběh, který se odehrává v prostředí psychiatrického oddělení finské nemocnice. I tentokrát je kniha psaná tak, aby pohladila a také vede k zamyšlení. Autor se narodil se ve Frýdku-Místku a žije v Bašce. Absolvoval gymnázium a v současnosti studuje pedagogickou fakultu v Ostravě.

OBRÁZEK : p1290118.jpg

 

 

 

Jaroslav Střelka – učitel fyziky a hudební výchovy na naší Základní škole a
autor divadelních monodramat, písničkář, moderátor a herec divadelního spolku Broukovcovo Kamdivadlo

Městská knihovna dostala darem knížku Jaroslava Střelky -  “3x monodrama Knihovník, Konec světa a Zlato, jsem doma”. Všechna tato divadelní představení pro jednoho herce jsme měli možnost shlédnout jak v Kamenickém Šenově, tak i v okolních divadlech. Já osobně jsem představení “Knihovník” shlédla několikrát. Určitě je to proto, že vypráví o profesi knihovníka, jeho trablech, představách a příhodách, ale také proto, že je to vynikající představení, kde se skvěle bavíte. Kniha se stala součástí našeho fondu k absenčnímu půjčení a také bude nabídnuta ke koupi v Městské knihovně.

 

 

OBRÁZEK : p.strelka_.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OBRÁZEK : p1100008.jpg

Městská knihovna dostala darem do sklářského fondu odbornou knihu ze starého fondu Jílkovy knihovny. Poděkování patří panu Rudolfu Haisovi, který knihu uchránil a věnoval.

 

OBRÁZEK : p1100006.jpg

 

 

 

Nadační fond CHARITY POINT věnoval naší knihovně tři publikace klasika české moderní malby druhé poloviny 20. století, významného brněnského malíře a grafika Jánuše Kubíčka, obsahující soubor velmi precizních reprodukcí.

OBRÁZEK : dramaticky-meziprostor-1106163.jpg

 

 

SEVEROČESKÉ SKLÁRNY - STRUČNÁ HISTORIE 1951-2011

 

 

Úvod
1. Historie původních závodních závodů do roku 1945
1.1.závod Svor
1.2.závod Skalice
1.3.závod Kamenický Šenov
1.4.ostatní subjekty
1.5.Přehled změn vlastníků závodů do doby před znárodněním
2.Vznik a vývojové fáze podniku
2.1.Časový sled organizačních změn
2.2.Vedoucí pracovníci podniku a závodů
2.3.Charakteristika prvních čtyř podnik.ředitelů
2.4.Co bylo potom
3.Hlavní zaměření činnosti podniku
3.1.Nosné výrobní programy
3.2.Přehled výráběných výrobků
4.Technický rozvoj
4.1.Program technologické revoluce v podniku
4.2.Spolupráce s vyšší výzkumnou základnou
4.3.Vlastní výzkumná a vývojová činnost
4.4.Mezinárodní vědecko-technická spolupráce
4.5.Vzpomínka na některé důležité osobnosti
4.6.Publikační aktivity pracovníků firmy
5.Kulturní a sportovní vyžití zaměstnanců
6. Vzpomínky některých bývalých zaměstnanců
7.Přátelské setkání 7.5.2010
8.Poděkování
Doslov
Literatura

 

Městská knihovna dostala věnováním zpracovanou historii i s dobovými fotografiemi. Velmi děkuji p. Vlastimilu Dvořákovi, panu Josefu Arnoštovi a panu Ing. Pavlu Zemkovi. Tento studijní materiál, jak v tištěné podobě, tak i na CD je dostupný v naší knihovně.

 

 

 

 

 

 

 

 

OBRÁZEK : knihy-66237.jpg

 

 

Z mého života .

Vzpomínky a poznámky nejslavnějšího českého rytce skla
Deníkové a vzpomínkové záznamy, které po sobě zanechal nejlepší rytec skla období biedermeieru Dominik Biemann, vycházejí poprvé a v plném rozsahu, doplněné o původní náčrtky autora. Publikace přináší zredigovaný text v němčině i český překlad. Navíc obsahuje vyčerpávající studii Petra Nového o životních osudech tohoto slavného českého skláře.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Městská knihovna dostala darem tři publikace s věnováním autorek našim čtenářům

 

 

 

OBRÁZEK : jak_na_zidli.jpg

 

 

MUDr. Věra Kleplová
Zábavná forma joggingu pro mozek, hravá cvičení na pár minut mezi prací! Chcete zrychlit činnost vašeho mozku, zvýšit svou koncentraci a rychlost svých reakcí? Chcete si udělat zábavný jogging svému mozku? A kromě toho si ještě zacvičit na židli, abyste si i při dlouhém sezení u počítače formovali celé tělo? Celá polovina knihy vám nabízí sérii zábavných cviků na zvýšení koncentrace - jogging pro mozek. Cviky můžete provádět na židli, u svého pracovního stolu. Tato metoda je založena na rychlejších koordinovaných pohybech rukou a nohou, které doslova „rozhýbou“ i váš mozek. Ve chvíli, kdy se začnete cítit psychicky unaveni, postačí pár minut cvičení. Zbystří a zrychlí se mozková činnost, zvýší se schopnost koncentrace, můžete zlepšit svou pohotovost v odpovědích a zručnost. V další části knihy naleznete originální cvičení, jak zpevnit a současně regenerovat celé tělo. Potřebujete pouze židli a pár minut. Kromě zpevnění celé postavy cvičením zvýšíte svou psychickou výkonnost a koordinaci celého těla. O autorce: Obě metody časově nenáročného cvičení, které může aplikovat každý z nás třeba i v pracovní době, vypracovala česká lékařka MUDr. Věra Kleplová na základě svých dlouholetých trenérských zkušeností a medicínských znalostí. Je také autorkou reflexní, regenerační a rekondiční techniky, tzv. bodové cvičební metody MUDr. Kleplové. Na téma koordinace a pohyb napsala několik knih a článků.

 

 

 

OBRÁZEK : nasemu.jpg

 

Mudr. Věra Kleplová   Dobromila Pilná

Pomocník a rádce určený všem maminkám, které dbají o správný vývoj svého dítěte. Jednotlivé kapitoly knihy Našemu sluníčku členěné podle věku dítěte představují skupiny cvičení pro děti od narození až po dobu, než zasednou do školních lavic. Cviky doprovázejí podrobné ilustrace. Kromě nich je kniha také plná básniček a říkanek, které mohou rodiče s dětmi využít nejen v průběhu cvičení tak, aby děti vzpomínaly na dětství jako na své nejkrásnější období. Do knihy mohou rodiče vlepovat také fotografie dětí a vpisovat poznámky, takže se z ní nestane pouze praktická příručka, ale také „památníček“, ke kterému se mohou i po letech vracet.

 

 

Třetí publikace se jmenuje

 

Moderní gymnastika Kamenický Šenov 1978 - 1989

 

Obsahuje fotodokumentaci, seznam trenérek, členek, úspěchy a historii moderní gymnastiky v Kamenickém Šenově. Tyto nevšední a zajímavé knihy se staly součástí našeho fondu a jsou připraveny pro čtenáře v naší knihovně.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SKLÁŘSKÉ NÁZVOSLOVÍPrávě vychází kniha - Rudolf Hais a kolektiv: SKLÁŘSKÉ NÁZVOSLOVÍ aneb CO JE CO VE SKLÁŘSTVÍ. Kniha má 125 stran a 29 obrázků. Zpracoval ji kolektiv deseti autorů ze všech oborů sklářské výroby a obsahuje výklad ( a zpravidla i německý a anglický ekvivalent a slangový výraz) celkem  900 termínů. Přitom jsou preferovány termíny, se kterými se setkává uživatel skla, sběratel skla, historik, ale jsou probrány i výrobní termíny ze všech sklářských oborů, především z užitkového skla a z bižuterie. Kniha je v tisku a vyjde během prvního čtvrtletí 2010.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejprodávanější knihy v Čechách za rok 2009Rok 2009 je již uzavřenou minulostí, a tak se objevila první čísla nejprodávanějších knih v České republice loňského roku. Jasnými favority byla fantastika. Nejprodávanějšími tituly byly Christopher Paolini: "Brisingr" (44 000 kusů), a Stephenie Meyerová: "Rozbřesk" (42 000 kusů). Přes hranici 40.000 prodaných výtisků se dostaly - kniha Michala Viewegha: "Povídky o lásce" a detektivky Dicka Francise a Felix Francis: "Talár a dres". Dále se umístily nové tituly od P. Coelhoa, W. Smithe či vzpomínky Livie Klausové "Smutkem neobtěžuji". Ovšem dle všeho nejlépe prodávaným titulem byla "Bible pro 21. století", které se prodalo přes 70.000 výtisků.

 

 

 

 

 

Regionálních knih z našeho města je citelný nedostatek  a proto kniha p. Václava Frömmela "SKLÁŘŠTÍ OBCHODNÍCI versus ŘEMESLNÍCI V Kamenickém Šenově" je ozdobou fondu naší knihovny. Kniha mapuje začátky a vývoj místního sklářství od roku 1630 až do roku 1868. Kniha je plná dobových i současných fotografií a odborného textu. Každého patriota a milovníka starých památek a krásných míst našeho kraje určitě velice zaujme.

 

 

OBRÁZEK : p9111999.jpg